6 Şubat 2016 Cumartesi

*()* ALİ BAYRAM *()* 13’ÜNDE KADIN OLMAK *()*

*()* ALİ BAYRAM *()* 13’ÜNDE KADIN OLMAK *()*

"Odanın dışın açıkan kuş Ömere yaşlı kadın çarşafı sorduğunda, kuş Ömer yere çömeldi ve çocuk gibi ağlamaya başladı. Kadın içeri girdiğinde Sılanın yatakta cansız yattığını gördü ve Adnan ağa yetiş gelinin ölmüş diye feryat etti.

Bez bebeklerle oynamaları gereken dönemde, cinselliğin ne olduğunu dahi bilmeden gerdeğe girdirilen ve Amca ne olur beni anneme götür , Ne olur bana birşey yapma korkuyorum diyer yalvarmasına rağmen bir hayvanın üzerine çıkıp küçücük bedenini kavraması ve ağzını kapatıp nefessiz bırakması ile ölümüne neden olduğu Sıla ile ikizi Helinin hikayesi…..

BENİM YORUMUM:

Helin ve Sıla babaları tarafından töreye kurban gitmemesi küçük gelin olmaması için kaçırılan çocuklar. Çankırı Çivi köyüne yerleşen aile orada da kaderlerinden kaçamayacaklardır.
Kitapta köy yerlerinde imece usulu çok güzel anlatılmış. Saf temiz insanlar onlar aslında. Köye geline sahip çıkan yuva veren, aş veren temiz insanlar. Gel gör ki yanlış inanışın kurbanı olmuş çoğu. Yağmurdan kaçan Narin gibi tıpkı. Oysa Narin ve Ayaz’ın tek istediği mutlu olabilecekleri bir yuvaydı. O yuvayı kurmak adına atılan yanlış adımlar ise ikisinin sonunu hazırladı. Öğretmen Özlem tüm öğretmenlerin örnek alması gereken bir kahraman kitapta.Ama yanlış şeylerin düzeltilmesine onun da hoş görüsü uzun çabaları yetmedi. Final hiç istemediğimiz kadar hazin bitiyor. Ölenler, intihar edenler, öldürülenler ve tecavüze uğrayan kadınlar. Burada beyin gücü değil bedenin gücünü kullanan kişiler kazanıyor. Ya da onlar da kaybediyor aslında. Kazanan yok bu kitapta ve töreyi yaşayan hiçbir yerde. Ama halen acıyan kanayan yaramız töreler niyeyse birçok genci hayallerini de alarak çöpe gönderebiliyor. Toplum sorunlarına çok gerçekçi bakış atan değerli yazar Ali BAYRAM’ı duyarlılığından dolayı kutluyorum.
Amaç ve araç ilişkisini keşfeden nadir bir insan kendisi. Amaç toplum sorunlarını irdelemek ve belki de dikkat çekerek düzelmesini sağlamak. Araç ise kalemi oluyor değerli yazarımızın. Kaleminizin daim olması dileğiyle.

DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
 

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Bir Kitap Bin Yürek Published @ 2014 by Ipietoon