26 Aralık 2015 Cumartesi

*()* MURAT ALOĞLU *()* GİRDAP *()*

*()* MURAT ALOĞLU *()* GİRDAP *()*

Her şey rahip Wolfgang Beauregard'ın bir akşam evinde otururken içeri aldığı bir adamın kendisini vahşice katletmesiyle başladı. Polis için en başta sıradan bir cinayet vakası gibi görünen bu olay, rahibe yapılan otopsinin ardından hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir gerçeği gün yüzüne çıkardı: Rahibin kanında keşiş örümceği zehri vardı. Başka bir deyişle ölüm fermanı, başka bir katil tarafından, saatlerce önce yazılmıştı bile. İşin daha da vahimi, rahibin ölümü bir cinayetler zincirinin sadece başlangıcıydı. Öldürülenlerin ortak yanları neydi? Geçmişte paylaşılan bir sır mı vardı? Yüzbaşı Hale'in ekibi bu sırrı, daha fazla kan dökülmeden çözebilecek miydi?

Bir taraftan yirmi yıl önceki eski bir birimi ortadan kaldırmaya çalışan ve intikam arayışında olan biri, diğer tarafta da olayları örtbas etmeye çalışan birileri herkesi ortadan kaldırmakta...
Murat Aloğlu'nun ilk romanı Girdap soğukkanlılıkla gerçekleştirilen, kararlılıkla ilerleyen, tüyler ürperten bir intikam avı olmanın yanı sıra iç içe sarmalanmış entrika, her anı ayrı bir sürpriz, adeta okuyucuya darbe üstüne darbe indiren, aklın alamayacağı gizemli bir okuma şöleni.
(Tanıtım Bülteninden)

KİTABA YORUMUM

Kitabın türü polisiye. Sıradan hayatlar süren farklı meslekleri olan insanları bir araya getiren neydi? Bir gün bir rahip öldürüldü. Sıradan gibi görünen bu cinayet arka, arkaya bir sürü cinayetin habercisiydi. Okurken cinayetin türleri ve nasıl işlendiği tüylerinizi diken diken yapan ona rağmen elinizden bıraktırmayan bir kitap duruyor karşınızda. Beyin jimnastiği yapıyor  bitirmeden uyuyamıyorsunuz.
Hayat seçimlerden ibaret belki ama , bu kitabı okurken kurbanların seçim hakkı olabilir miydi bunları sorgulayacaksınız.
Bu kitabın bana öğrettiği ders; geçmişi sizler bırakabilirsiniz. Ama yapılan her hata mutlaka geleceğimiz de karşımıza çıkacaktır. Başımıza her ne gelirse gelsin asla kimsenin canını yakmamalıyız. Polisiye kitaplarında hep merak ederiz Katil kim? diye. Bu kitapta katil değil katiller kim diye sorgulama yapacaksınız. Bence okuyun derim.
Kitabın sonunda yazar öyle bir soru işareti bırakmış ki kitabın seri olacağını hatta olması gerektiğini düşünüyorum.

Geçmişini Silemezsin, O Seni Silmedikçe...

Değerli yazar Murat ALOĞLU’na değerli eserini bana ulaştırdığı için teşekkür ediyorum.


DUYGU SONGÜL KAHRAMAN

2 yorum:

YeniAy M. dedi ki...

Kalemine sağlık canım :)

duygu songül kahraman dedi ki...

teşekkür ederim :)

Yorum Gönder

 

Bir Kitap Bin Yürek Published @ 2014 by Ipietoon